Teknofest’te Milli İmkanlarla Üretilen Otomobiller…

Türkiye’de yerli ve milli imkanlarla üretilen çeşitli otomobiller, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde vatandaşların beğenisine sunuldu.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, ülkemizin önde gelen kurum ve firmalarının da destek ve katılımlarıyla Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor. Etkinlikte, yerli ve milli olarak üretilen araçlar da sergileniyor.

Festivalde stant açan kurumlar ve firmalar da kendi ürünlerini sergiliyor. Bunlar arasında en çok ilgiyi çekenlerden biri de tabii ki otomobiller. Bazıları elektrikle bazıları da hidrojenle çalışan araçlar vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Etkinlik katılımcıları bu otomobillerle bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Yarı Otonom Sürüş Destek Modülü, TEKNOFEST’te ilk kez görüntülendi

ODTÜ Teknokent’te geliştirilen ve kendi kendine direksiyon hakimiyeti sağlama özelliğine sahip olan ‘Yarı Otonom Sürüş Destek Modülü’ de festival alanında yerini aldı.

Yapay zeka kullanılan ve kendi kendini kontrol edebilen sistem, sürücüye ihtiyaç duymadan direksiyon hakimiyetini sağlıyor. Sistem, marka ve model farkı olmadan her araçta kullanılabiliyor.

Sistemi geliştiren firma olan Gears’ın kurucusu Baran Tunç, sistemin henüz Ar-Ge aşamasında olduğunu ve yol testlerinin başlamadığını söyledi. Tunç, “Modülü aktive ettiğiniz zaman araç kendi kendine idare edebiliyor, şeridinde kalıyor, önündeki araca göre hızını ayarlayabiliyor, dur-kalk yapabiliyor. Bunun dışında oluşan tehlikelere reaksiyon gösterebiliyor ve bir insanın verdiği tepki süresinin yaklaşık 4 katı kadar hızlı reaksiyon gösterebiliyor.” derken, aracın gelecek yıl seviye 2’den seviye 3 otonoma geçeceğini söyledi. Tunç,  “Şu an araç, bulunduğu şeritte seyrini devam ettirebiliyor. Seviye 3’e çıktığı zaman şerit değiştirip etrafındaki objeleri de algılayabiliyor. Böylece 360 derece algıyla görüntü işlemeyle daha kabiliyetli bir otonom sürüş yapabiliyor.” diyerek aradaki farkı da açıkladı.

Araç, yol testlerinde başarılı olması durumunda herkes tarafından alınabileceği fiyatlarla piyasaya sürülecek.

Yerli Otomobil Gen ™-480 dikkat çekti

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilen yerli ve milli elektrikli araç ™-480 de TEKNOFEST’te tanıtıldı.

Yazılımı, motoru gibi neredeyse bütün bileşenleri yerli imkanlarla üretilen prototip, vatandaşlardan da büyük ilgi gördü. Sadece bataryası dışarıdan alınan aracın ulaşabildiği en yüksek hız 180 kilometre olurken, tam dolu şarjda aracın menzilinin 400 kilometreye ulaştığı belirtildi. Buna ek olarak otomobilin kablosuz bağlantı sistemi, park freni, hız sabitleyici, dokunmatik ekran gibi pek çok özelliği bulunuyor.

Otomobil hakkında açıklamalar yapan Gen Otomobil Ar-Ge Direktörü Nail Güzel, yerli imkanlarla üretilen otomobilin %100 elektrik enerjisi ile çalıştığı bilgisini verdi. Araç hakkında açıklamalar yapan Güzel, “Üzerindeki motor, motor sürücüsü, yazılımlar, aklınıza gelen bütün cihazlar yerli olarak geliştirilmiş. Yüzde 100 yerli araç diyebilirim, bataryaları hariç, maalesef bataryaları şu an için yurt dışından tedarik ediyoruz ama onları da ileride yerlileştirme çalışmalarımız olacak” ifadelerini kullandı.